Pogrzeb

Pogrzeb katolicki nie udziela zmarłemu ani sakramentu, ani sakramentaliów, ale jest obrzędem liturgicznym Kościoła. Wyraża on wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie. Kościół w znakach pogrzebu chce ukazać swoją jedność z człowiekiem w drodze z ziemi do Nieba. Wyprasza pomoc duchową zmarłemu, okazuje szacunek jego ciału, a żywym niesie pocieszenie. Obrzędy pogrzebowe przewidują kilka form liturgii np.: Msza św. lub bez niej (w zależności od poziomu religijnego zmarłego i okoliczności jego śmierci). Gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłego, a zwłaszcza do pełnego uczestnictwa we Mszy św. pogrzebowej. Ważne jest, by przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć komunię św. w intencji zmarłego. Także po pogrzebie o zmarłym należy pamiętać, otaczając go modlitewną pamięcią poprzez:

• Mszę św. w 30 dzień od śmierci;
  • Mszę św. w rocznicę śmierci;
  • Msze św. w innych terminach (np. w dniu urodzin);
  • wypominki” w listopadzie;
  • zamówienie Mszy gregoriańskich w intencji zmarłego. /Nazwa ta pochodzi od imienia papieża Grzegorza Wielkiego, który wprowadził ten zwyczaj odprawiania Mszy św. przez 30 dni, co ma uwolnić zmarłego od cierpień w czyśćcu/.​​​​​​​

Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu pogrzebu:

• Akt  zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego oraz Karta zgonu;
  • jeżeli osoba zmarła nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii, trzeba dostarczyć z parafii zamieszkania (lub miejsca przebywania hospicjum/domu starości) zaświadczenia od kapłana, że osoba była wierząca i że może być pochowana zgodnie z rytuałem katolickim.